Még egy tárgyalási lehetőséget kért a PD-L a MOGYE-ügyben
A politikus beszámolt a tegnapi koalíciós tárgyalásokról. Elmondta: Mihai Răzvan Ungureanu miniszterelnökkel abban állapodtak meg, a tanügyminiszter megpróbál egy utolsó kísérletet tenni arra, hogy meggyőzze az egyetem szenátusát arról, hogy „még Romániában is tiszteletben kell tartani a törvényeket”. Az egyetem román többségű szenátusa ugyanis nem hajlandó figyelembe venni, hogy a MOGYE multikulturális egyetem, ahol az oktatási törvény szerint önálló magyar intézeteket/főtanszékeket kell alapítani. Ezt az egyetem román többségű szenátusa elutasítja.
Fekete Szabó szerint abban állapodtak meg a koalícióban, hogy amennyiben a miniszter kiszállása kudarccal végződik, akkor jövő héten „dűlőre viszik a dolgot”, és kormányhatározatot fogadnak el az intézetek megalapításáról. Csaknem egy évvel ezelőtt a magyar oktatók abban állapodtak meg a román oktatókkal, hogy három magyar intézetet hoznak létre, ezt az alkut rúgta fel később a román fél.
Arra a kérdésre, hogy a PD-L részéről van-e ellenállás a kormányhatározat elfogadása kapcsán, a frakcióvezető annyit mondott, hogy azért kértek még egy tárgyalási lehetőséget, mert érvelésük szerint jobb, ha az egyetem kezdeményezésére kerül bele az egyetem chartájába a multikulturális egyetemekre vonatkozó törvényes előírás, mintsem erőszakkal, kormányhatározat formájában történjen ez meg.
A MOGYE szenátusa kétszer elutasította a minisztérium magyar intézetek megalapítására vonatkozó felszólítását az egyetemi autonómiára hivatkozva. Az oktatási minisztérium emiatt visszadobta az egyetem chartáját, és nem hagyta jóvá azt. Az egyetem mai napig sem rendelkezik érvényes működési szabályzattal, ennek ellenére az egyetem megszervezte a választásokat, amelyeket a magyar oktatók és diákok döntő többsége bojkottált. A MOGYE vezetősége a minisztériumot is beperelte időhúzási kísérletként amiatt, hogy a szaktárca nem ismerte el a működési szabályzatukat.
Markó Béla miniszterelnök-helyettes a hétvégén leszögezte, hogy az RMDSZ kormányzása folytatásának sarokköve a magyar tagozat megalapítása. Kilátásba helyezte lemondását, ha nem érvényesítik maradéktalanul az oktatási törvényt, de az RMDSZ-nek a koalícióból való kilépését is felvetette lehetőségként.