Megpróbálta lebeszélni az MKP-ról a közvélemény-kutató
Megpróbálta befolyásolni a válaszadót a felmérés készítője egy, a szlovákiai politikai pártok támogatottságával kapcsolatban készített közvélemény-kutatás során – írta a Szabad Újság független szlovákiai magyar hetilap szerdán. A lap információi szerint a felmérést végző ügynökség munkatársa, miután meghallotta, hogy a megkérdezett férfi a Magyar Koalíció Pártját választaná, megpróbálta lebeszélni erről a válaszról.
Az esetre januárban az MKP egyik rendezvényén, Szalatnyán derült fény – írta a Szabad Újság Farkas Ivánnak, az MKP alelnökének a blogbejegyzésére hivatkozva. „Jelentkezett Velebny úr, aki elmesélte, hogy őt januárban felhívta az egyik ismert ügynökség. Telefonos felmérésben kikérte a véleményét, hogy melyik pártra szavazna, ha aznap lenne a parlamenti választás. A kérdések sorában, amikor a pártok támogatásáról szóló kérdéshez értek, elmondta: az MKP-t választaná. A vonal túlsó végén vitába szálltak vele: ilyen vezetéknévvel hogyan szavazhat az MKP-ra? Megpróbálták őt lebeszélni az MKP-ról, rábeszélni más párt támogatására” – olvasható a hetilap szerdai kiadásában. A lap ezzel kapcsolatos közlését Farkas Iván, az MKP alelnöke is megerősítette az MTI-nek.
Szlovákiában a márciusra kitűzött, előre hozott parlamenti választások előtt készített – a pártok támogatottsági indexét kimutató – felmérések eredményei jelentős eltéréseket mutatnak.
Változó mérések
„A múlt héten nyilvánosságra hozott felméréseket figyelembe véve a Focus 2,4 százalékon méri a Magyar Koalíció Pártját, addig a Polis 3,9-en, az MVK ugyanakkor már 4,7-en. A Most–Híd esetében 5,9 és 8,4 százalék közöttiek az eredmények, amelyek jól mutatják, mennyire eltérő képet mutatnak a magyar nemzetiségű szavazók pártszimpátiáiról” – közli a hetilap. Majd rámutat, hogy az eredmények kapcsán hosszabb ideje közbeszéd tárgyát képezi, hogy egyes felmérések, bizonyos csoportok érdekeit szem előtt tartva, úgymond megrendelésre készülnek.
A pártok támogatottsági indexei és az azokban tapasztalható eltérések kapcsán három nagy közvélemény-kutatásokat végző ügynökség, az MVK, a Focus és a Median SK is abban az értelemben nyilatkozott, hogy a magyar pártok preferenciáinál nagyobb a hibalehetőség esélye. Ennek szerintük az az oka, hogy a magyar szavazók csak a szlovákiai magyarság az összlakossághoz viszonyított arányában, vagyis 10 százalékos mértékben jelennek meg a felmérésben.
[Forrás: mno.hu]