Home » Hírek » Románia » Nem tudni, miként érkeznek a Nyírő-hamvak Romániába

Nem tudni, miként érkeznek a Nyírő-hamvak Romániába

Bukarest szerint június elsején Victor Pontával találkozik Or-bán Viktor kormányfő, akivel a Nyírő-ügyről és a magyar kor-mánynak az új bukaresti hatalom intézkedései kapcsán megfogalmazott aggályairól is egyeztetnek. A román kormány már engedé-kenyebb az író újratemetése kapcsán. Lukács Csaba, az újratemetés koordinátora az m1 Ma reggel című műsorában tegnap úgy nyilatkozott: alternatív forgatókönyvként szóba jöhet a hamvak közúton történő Erdélybe szállítása, ez ügyben egy konzuli engedélyre várnak.

Hamarosan miniszterelnöki szinten kerülhetnek terítékre a bukaresti balliberális pártszövetség kormányra kerülése óta Magyarország és Románia között felmerült vitás kérdések. Mircea Duşa, az új kabinet parlamenti kapcsolattartásért felelős minisztere tegnap az Agerpres hírügynökségnek elmondta: Victor Ponta szociáldemokrata kormányfő június elsején Orbán Viktorral folytat megbeszélést. A tárcavezető a találkozó helyszínét nem nevezte meg, Szijjártó Péter, a magyar miniszterelnök szóvivője viszont közölte: Ponta június 1-jére több európai miniszterelnököt is meghívott Bukarestbe a kohéziós alapok jövőjéről szóló tanácskozásra, amelyen Orbán Viktor is részt vesz.

„Kétoldalú találkozó a román miniszterelnökkel azonban nem került szóba” – szögezte le a szóvivő. Duşa elmondta, a román fél a tárgyalások során is kifejezi azzal kapcsolatos egyet nem értését, hogy Nyírő József május 27-ére tervezett újratemetésének megszervezésében a magyar Országgyűlés is részt vesz. A miniszter úgy nyilatkozott: a székely író hamvainak a Székelyföldre hozatala „sérti Románia méltóságát és stabilitását”, Bukarest továbbra is nemkívánatos eseménynek tartja az ünnepélyes újratemetést, az eddigi elutasító állásponthoz képest viszont azt mondta, hogy a tervezett nyilvános rendezvények mellőzésével erre „egy egyszerű temetés” keretében sort lehet keríteni.

Ezzel együtt a Szociáldemokrata Párt (PSD) Hargita megyei parlamenti képviselője nyilvánvalónak tartja, hogy Nyírő újratemetése a Magyar Polgári Párt (MPP) kampányakciója, ugyanakkor nem tartja normálisnak, hogy egy vitatott, „a történelem sötét korszakát”, „a horthyzmus, a fasizmus és a magyarság terjeszkedő tendenciáját” idéző személyiséget használjanak ilyen célra. Duşa különben azt is kifogásolta, hogy Orbán Viktor szerinte nemrég „azzal vádolta Romániát, hogy megszegi a kisebbségek jogait”.

„Nem tartom helyesnek az ilyen nyilatkozatokat, mivel azt hiszem, Románia modellként szolgál a kisebbségi jogok kérdésének korszerű rendezése tekintetében, és a hazai kisebbségeknek talán több joguk van Romániában, mint más országokban a románoknak” – fogalmazott Mircea Duşa, aki minden bizonnyal félreértette a magyar kormányfő szavait, Orbán ugyanis május elején a Kossuth Rádiónak annyit mondott: új helyzet van Magyarország keleti határainál magyarügyben, ezért egész Európának figyelnie kell, „nehogy itt, a közép-európai térségben hirtelen nemzeti ellenségeskedések irányába forduljon az élet”.

Korábban a bukaresti külügyminisztérium nemtetszését fejezte ki Németh Zsolt nyilatkozata kapcsán, amelyben a külügyi államtitkár aggályosnak nevezte az új román kormány néhány intézkedését, például a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar kara létrehozásáról hozott határozat visszavonását.

Közben Szász Jenő, az újratemetést a magyar Országgyűlés Hivatalával közösen szervező Székelyudvarhelyért Alapítvány elnöke tegnap közölte, a budapesti hivatal továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy az író hamvait vonattal szállítsák Gyergyószentmiklósra, majd Csíkszeredába, és bíznak benne, hogy a CFR ezt engedélyezni fogja.

Az udvarhelyi alpolgármester hozzátette azt is, ha mégsem kerülnek Székelyudvarhelyre az író földi maradványai, akkor „liturgikus együttlétre, közös imára invitálnak minden Kárpát-medencei magyart”. Lukács Csaba, az újratemetés koordinátora az m1 Ma reggel című műsorában tegnap úgy nyilatkozott: alternatív forgatókönyvként szóba jöhet a hamvak közúton történő Erdélybe szállítása, ez ügyben egy konzuli engedélyre várnak.

Különben Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, EP-képviselő a Magyar Hírlapnak nyilatkozva elítélte, hogy kampánycélokra használják a végtisztességet. „Megdobbant a szívem, amikor arról értesültem, hogy Nyírő hamvainak hazavitelét készítik elő. Nagyon szerencsétlennek tartom azonban a körülményt, hogy az erdélyi magyar politikai és közélet, valamint a civil szféra teljes kihagyásával egy olyan kampányízű rendezvény összefüggésébe került az újratemetés, amely nem illik ehhez a pártokon és politikai csoportosulásokon felülálló, nemzeti ügyhöz. Ebben az ügyben az egész romániai magyarságnak össze kellett volna fognia kezdettől fogva” – hangsúlyozta a lapnak Tőkés.

Tegnap egyébként több százan rótták le kegyeletüket Nyírő József hamvai előtt a budapesti Fiumei úti Nemzeti Sírkertben. Az 1953-ban Madridban elhunyt íróra emlékezők délelőtt tíz órától helyezhették el virágaikat a koporsónál, amely előtt díszőrség is tisztelgett. Boér Zoltán, az író újratemetésének egyik szervezője szerint Nyírő dédunokái is megjelentek a ravatalnál. Délután a Magyar Írószövetség székházában konferenciát tartottak az író munkásságáról.

[Forrás: Krónika]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria