Politikai megoldást a MOGYE ügyére!
Az erdélyi magyar orvos- és gyógyszerész-képzés ügye 25 éve vár érdemi megoldásra. Ki lett próbálva a módszerek egész skálája: egyetemen belüli egyeztetések, bukaresti kormányon belüli egyeztetések, diák-, oktató- és civil tiltakozások, civil- és politikai nyomásgyakorlás a médián keresztül. Mindeddig eredménytelenül.
2011-től az új tanügyi törvény elrendeli az önálló magyar főtanszékek megalakítását a MOGYE-n – ami hosszú távon szavatolná a magyar oktatás biztonságát – és mindmáig nem sikerült a törvény alkalmazására rávenni az egyetem román többségű vezetőségét. A minisztérium és a szakhatóságok szemmel látható cinkossága mellett újabb és újabb adminisztratív jellegű akadályokat gördítenek a pozitív megoldás útjába.
A „törvény végrehajtása érdekében” 2011 szeptemberében a miniszterelnök kezdeményezésére és jelenlétében született egy „egyezség” is. De ezt sem tartották be.
Ezek fényében meg kell állapítsuk, hogy a MOGYE ügye elsősorban nem adminisztratív, hanem politikai kérdés, amelynek a tétje közösségünk egyik alapvető jogának, az egészségügyi ellátásban való anyanyelv-használatnak a biztosítása. Ebben a képletben az egyetem vezetősége a bukaresti hatalom képviselője, amely hatalom napjainkban is az élet minden területén (lásd nemzeti szimbólumok üldözése, az adminisztrációban való anyanyelv-használat korlátozása – önkormányzati ülések nyelve, prefektúrák kizárólag román ügyintézése, kétnyelvű helységnévtáblák ügye, és még sorolhatnánk) asszimilációs tendenciákat mutat. Rá kell ébrednünk a politikai képviseletek felelősségére, hiszen az állami adminisztrációban jelenlevő szereplők eddigi „próbálkozásai” a kérdésnek adminisztratív érvekkel és eszközökkel való megoldására csupán annyit jelentenek, mintha egy rákos beteg esetében az áttét okozta tüneteket fájdalomcsillapítással akarnánk megszűntetni.
Természetesen az egyetem magyar orvosi és gyógyszerészeti oktatói meg kell teremtsék az önálló magyar főtanszékek megalakulásához szükséges adminisztratív feltételeket. De erre a politikai kérdésre politikai megoldás kell szülessen!
Ennek érdekében felhívással fordulunk az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt vezetőségéhez, hogy helyzet komolyságára való tekintettel a legrövidebb időn belül alakítsunk ki egy közös, egységes és határozott álláspontot, amit az erdélyi magyar közösség nevében tárjunk a bukaresti politikai hatalom képviselői elé, követelve a megfelelő politikai szintű megoldást.
Az Erdélyi Magyar Néppárt Országos Elnöksége nevében
Zakariás Zoltán alelnök