Home » Hírek » Románia » Reformok a közutakon: szigorítanák a jogosítványszerzést is

Reformok a közutakon: szigorítanák a jogosítványszerzést is

2012. 2. 22.
Megosztás:

Szigorúbb vizsgafeltételek a jogosítványok megszerzésekor, nagyobb büntetési tételek bevezetése, a radardetektorok betiltása és a tömegközlekedés népszerűsítése is szerepel abban a kormánytervezetben, amely a romániai közúti közlekedés teljes megreformálását célozza. A Közúti Biztonság Nemzeti Stratégiája (SNSR) elnevezésű dokumentum tervezetei 2020-ig valósulnának meg. A kormány azt reméli, hogy a leendő reformok révén jelentősen csökken a közúti balesetek száma. Az SNSR-ben olvasható adatok alapján a közúti balesetek magas száma a nemzeti össztermék 1,5 százalékának megfelelő gazdasági és szociális kárt okoz évente.

A súlyos balesetek harmadáért a 18 és 25 év közötti fiatal sofőrök felelősek, a legfontosabb kiváltó ok pedig a túlzott sebesség. A dokumentum alapján az utóbbi három évben a romániai sofőrök legalább negyede kapott pénzbírságot sebességtúllépésért. Az SNSR reformjainak indoklásaként az is szerepel, hogy bár Románia az Európai Unióhoz való csatlakozáskor vállalta, hogy 2010-re a felére csökkenti a halálos balesetek számát, ez az adat évről évre nő – leginkább az autópark folyamatos bővülése, az infrastruktúra elavultsága, valamint az átfogó törvényi háttér hiánya miatt. Az újítások egy másik fontos oka, hogy a közúti pénzbírságok behajtásának az aránya 40 százalék, szemben más uniós államok 90 százalék feletti mutatójával.

Jelentős módosítások

Az egyik legfontosabb újítás a jogosítványok megszerzésének szigorítása volna. Ez alapján az elméleti és a gyakorlati vizsgán kívül nagyobb súllyal esnének a latba a pszichológiai és egészségügyi vizsgálatok. A komplexebb vizsgarendszer mellett csak azok jelentkezhetnének jogosítványért, akik kijárták a romániai oktatásban kötelező tíz osztályt. A kormány tervezete alapján bevezetnék az ideiglenes jogosítvány rendszerét, amely a hagyományos engedélyt előzné meg. Ezzel Románia területén lehetne vezetni, bizonyos megkötések mellett. A dokumentumban az is olvasható, hogy a szakemberek tanulmányozzák annak lehetőségét is, hogy egyes útszakaszokon jogosítvány nélkül is lehessen vezetni – azzal a feltétellel, hogy az adott sofőr elvégezzen egy felkészítő tanfolyamot, és az autóban mindig legyen mellette egy teljes körű jogosítvánnyal rendelkező személy.

Az SNSR a robogókkal és a quadokkal közlekedőkre is kitér. Az előbbiek egy gyakorlati vizsga után kapott jogosítvánnyal közlekedhetnek majd, míg az utóbbiakat kitiltják a közutakról; ezeket a járműveket csakis a mellékutakon lehetne használni. Másik fontos szabályozás volna a radardetektorok teljes körű betiltása, ami az SNSR kidolgozói szerint csökkentené az utakon tapasztalt agresszivitást.

A kiszabott pénzbírságok hatékonyabb behajtásáért egy úgynevezett büntetéskártyát vezetnének be. A jogosítványhoz tartozó lapon feltüntetnék a kiszabott bírságokat, és azok kifizetését is. Az ellenőrzések során így egyből kiderülne, hogy az adott sofőr adós-e még a pénzbírsággal – ha igen, ott helyben bevonják az engedélyét, amíg ki nem egyenlíti a tartozását. Nőnek a bírságok összegei is, ezek egyenesen arányosan emelkednének a kihágás súlyosságával. Ugyanakkor a kormány szeretné bevezetni, hogy a jogosítvány bevonásának az ideje csökkenjen azok esetében, akik vezetéstechnikai továbbképzésben vesznek részt, vagy a közlekedési balesetek sérültjeinek ellátásban segédkeznek a kórházakban.

Az autópark biztonságosabbá tételéért bevezetnék, hogy egy balesetben érintett jármű a javítást követően biztonsági és műszaki vizsgán vegyen részt – csak ezt követően dőlne el, hogy az adott autót ismét használni lehessen a közúti forgalomban. A bíróságokon is külön osztályok foglalkoznának a közúti és közlekedési ügyekkel, így ezeket a pereket hamarabb lehetne lezárni. Emellett több térfigyelő kamerát szerelnének fel a fontos csomópontokon és utakon. A tervezetben kitérnek arra is, hogy szükség van a tömegközlekedés és a kerékpáros-közlekedés népszerűsítésére, így szorítva vissza a városok túlzsúfoltságát.

Kíváncsi várakozás

Buzsi Andrea, a Kovászna megyei rendőrség szóvivője a Krónika érdeklődésére úgy nyilatkozott, a megyei rendőrségek még nem kaptak hivatalos tájékoztatást a közúti rendelkezések egységes szabályozásának módosításairól, így nem áll módjukban kommentálni a tervezetet. „Nyilván tájékozódtunk a közúti biztonság hatékony növelése érdekében megalkotott tervezetről, melyet elfogadása esetén alkalmaznunk kell, cikkelyeit azonban semmiképp sem kommentáljuk. Korábban mi is beterjesztettük módosító javaslatainkat, arról azonban nincs tudomásom, hogy ezek milyen formában kerültek be a tervezetbe” – mondta a rendőrségi szóvivő.

Barabás Gábor, a kézdivásárhelyi Scobar autósiskola igazgatója alapvetően jónak tartja, hogy a tervezet egyik cikkelye szerint a bírságokat ismét ki lehet fizetni a forgalmi kihágás helyszínen, és erre a bírságoló rendőr helyben állít ki nyugtát. „A procedúra bonyolult volt, így legalább a gépkocsivezetőknek nem kellene sorokat kiállniuk a városházán, és az ott kapott nyugtával sem kell egy újabb utat megtenni a rendőrségig” – kommentálta a szakember. Barabás szerint az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, túl sok személyt nem fog érinteni az a módosítójavaslat, mely szerint gépkocsi-vezetői jogosítványt csak azok kaphatnak, akik elvégezték a kötelező tíz osztályt. Az autósiskola-igazgató továbbá arra kíváncsi, hogyan lehet majd kivitelezni azt a cikkelyt, mely szerint akár azok is vezethetnek a közutakon, akik még nem rendelkeznek jogosítvánnyal, ám járnak képzésre. „Ebben a kérdésben nyilván az autósiskolák is érintettek, tájékoztatást azonban még nem kaptunk a témában” – tette hozzá.

[Forrás: krónika.ro]
Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria