Home » Hírek » Románia » Tisztára mosnák Adrian Năstaset

Tisztára mosnák Adrian Năstaset

Az állásába került az Állami Építészeti Felügyelet (ISC) igazgatójának, hogy váratlan segítséget kívánt nyújtani Adrian Năstase volt miniszterelnöknek, akit egy korrupciós perben januárban két év börtönbüntetésre ítélt a legfelsőbb bíróság, jelenleg pedig az ítélet elleni fellebbezés tárgyalása zajlik.

Az ISC átiratban tudatta a bírósággal, hogy nem érte kár a vizsgált ügyben, amelyben amúgy az intézmény nagy mértékben érintett. A felügyelet múlt héten általa kinevezett igazgatóját Victor Ponta kormányfő csütörtökön felmentette tisztségéből az ügy miatt. Mint arról beszámoltunk, Năstaset azzal vádolták, hogy az Állami Építészeti Felügyelet egyik hivatalos rendezvényén gyűjtött pénzzel finanszírozta 2004-es elnökválasztási kampányát.

Most azonban fordulat állt be az ügyben: kiderült, hogy a két hete hatalomra került szociáldemokrata párti (PSD) miniszterelnök, Victor Ponta által a felügyelet élére pénteken kinevezett igazgató, Constantin Grăjdan kedden átiratban értesítette a bírákat, hogy a perben, amely a szintén PSD-s Năstase ellen zajlik, az általa vezetett intézmény nem részes károsult félként. Ez annyit jelent, hogy lemond arról a 64.813.844.913 lejről, amellyel az ügyet vizsgáló Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) szerint Năstase megkárosította a felügyeletet.

Az átiratban leszögezi: az ISC semmilyen kárt nem szenvedett az ügyben, és azt is megjegyzi, hogy az intézmény nem vett részt szervezőként a vizsgált konferencián, az összes szerződést a felügyelet alárendeltségébe tartozó, jogi személyiség nélküli intézmények kötötték, így pedig, mivel nem volt felhatalmazásuk a hitelutalványozó részéről, a megállapodások jogilag semmisnek tekintendők.

A dokumentum azt is megjegyzi, hogy a felügyelet szabályzata nem is teszi lehetővé, hogy rendezvényszervezésből származó bevételre tegyen szert, a belső nyilvántartásokból pedig az derül ki, hogy az intézményt semmilyen anyagi kár nem érte.

Nyomást gyakorol a DNA?

Grăjdan sajátos magyarázatokat talált arra, miért hozott ilyen fajsúlyú döntést csupán négy nappal a kinevezését követően. Mint elmondta, egyrészt azért döntött így, mert Alexandru Ioan Cuza fejedelem éppen 150 évvel ezelőtt alapította meg a most általa irányított hatóságot. A másik magyarázat szerint 2009-ben – akkor is a felügyelet fejeként – ugyan ő maga vitte be a DNA-hoz a Năstase elleni vádemelés alapjául szolgáló dokumentumokat, azonban csupán azért, mert „eszközként használták.” 

„Most saját kezdeményezésből küldtem el az átiratot a legfelsőbb bíróságra, hogy jóvá tegyem akkori hibámat. Senki sem mondta, hogy tegyem meg, saját elhatározás volt” – mondta Grăjdan a Romania Liberă napilapnak. Közölte: igazgatóként jól tudta, mit tartalmaznak a dokumentumok, azt is, hogy az intézményt nem érte kár. Egyúttal azzal vádolta meg a DNA-t, hogy nyomást gyakoroltak az intézményre, amelyet szerinte egy politikai játszmába vontak be.

Ez azonban a jelek szerint újabb hiba volt: a törvény ugyanis azt írja elő, hogy az állami intézmények által kiadott dokumentumokat iktatni kell, és az illető intézmény főtitkárával is alá kell iratni. Az új igazgató azonban megkerülte a hivatalos utat, és titokban iktatta az átiratot. Ezért súlyos kárt okozó hivatali visszaélés miatt eljárás indulhat ellene. 

A DNA minden esetre máris lépett: szerdán délután három ügyész szállt ki az építészeti felügyelethez, hogy további dokumentumokat kérjen ki a nyomozáshoz, csütörtökön pedig kihallgatta az intézmény több alkalmazottját. Az ügy nyomán a kormányfő csütörtökön el is távolította tisztségéből Grăjdant.

Gyanús eredetű kampánmypénzek

Mint arról beszámoltunk, Adrian Năstasét azzal vádolta a DNA, hogy 2004-ben az Állami Építkezési Felügyelet egyik szakmai tanácskozásának leple alatt pénzt gyűjtött államelnök-választási kampányához. A Minőség trófeája című tanácskozáson több mint 1,6 millió euró gyűlt össze a részvételi díjakból. A pénz négy olyan céghez került, amelyet Năstase két bizalmasa ellenőrzött. Innen az összeg egy másik társasághoz folyt át, amely különféle szolgáltatásokat nyújtott a politikus elnökválasztási kampányában. Az ügyben öt másik személyt is börtönbüntetésre ítéltek. 

Irina Jianunak, az Állami Építészeti Felügyelet vezetőjének hét évet kell börtönben töltenie, öt évig pedig nem gyakorolhatja bizonyos jogait, ha az ítélet jogerőre emelkedik. Szintén hét évet kapott Diana Gasparovici, az intézmény egykori helyettes vezetője, Mihail Cristian Vasile, az Eurografica kft. vezérigazgatója, illetve a Marian Ioana-Bogdan Popovici házaspár.

Năstase ártatlannak vallja magát, és úgy véli, Traian Băsescu államfő politikai hajtóvadászatot folytat ellene. A fellebbezés újabb tárgyalását többszöri halasztás után május 30-ra tűzte ki a bíróság.

[Forrás: Krónika]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria