Tőkés: a Nemzetstratégiai Kutatóintézetről hozott KMKF-döntések nélkülözték a konszenzust
Tőkés László február 27-i, szerdai nyilatkozatában kijelenti: a Kárpát Medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) nem kérdőjelezi meg a Nemzetstratégiai Kutatóintézet létrehozására vonatkozó kormányhatározatot, vagy az elnök kinevezését, azonban az ezt üdvözlő állásfoglalást – konszenzus hiányában – több tag is kifogásolja. A nyilatkozat, illetve Tőkés László a KMKF-en tett felszólalása alább olvasható.
N Y I L A T K O Z A T
Az erdélyi szórványügy körül felkavarodott vita folytán egy kis késéssel ugyan, de még nem túl későn, érdemes figyelembe venni a következőket.
A Kárpát-Medencei Magyar Képviselők Fórumának 2013. február 15-i Állásfoglalásában – egyebek mellett – az a kitétel is szerepel, hogy a KMKF plenárisa „üdvözli a Nemzetstratégiai Kutatóintézet megalapítását”. Ennek az állításnak a megelőlegezéseképpen, már a plenáris ülés állásfoglalásának az elfogadását megelőző napirenden feltüntették „Szász Jenőnek, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökének a tájékoztatóját”. A kapcsolatos kommunikáció alátámasztásaképpen Szász Jenő – a kibocsátott előzetes ülésrendtől eltérően – már kezdettől fogva helyet foglalt a KMKF plenárisának elnökségi asztalánál.
A Magyar Kormánynak a Nemzetstratégiai Kutatóintézet létrehozására irányuló határozatát senki sem kérdőjelezi meg. A Kutatóintézet elnökének kinevezése is szuverén joga a kormányfőnek.
A KMKF vonatkozó állásfoglalása azonban igencsak kérdéses. Noha Orbán Viktor miniszterelnök döntési jogát senki sem vitatja, és a Kövér László házelnök iránti tisztelet miatt az inkriminált bekezdés elfogadása ellen senki sem szólamlott fel – mindazáltal tudomásra érdemes, hogy a KMKF Tagjainak véleménye sem a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, még kevésbé pedig kinevezett elnökének a személye tekintetében nem kedvező.
A nemzetpolitika sokszereplős, konszenzust igénylő ügy. A Nemzetstratégiai Kutatóintézettel kapcsolatos döntések – egészében véve – nélkülözték ennek a követelménynek a teljesülését. Következésképpen a KMKF aligha vállalhat felelősséget ebben az ügyben.
Eredetileg az Állásfoglalás vonatkozó kitételét a KMKF több tagja is kifogásolta. Ennek ellenére az idézett támogató „üdvözlés” mégiscsak bekerült a dokumentumba. Csak remélni lehet, hogy a Kormány döntése eléri célját. Ezért senki más, hanem csak a döntéshozók hordozzák a felelősséget.
Nagyvárad, 2013. február 27.
Tőkés László
EP-képviselő
az EMNT elnöke
* * *
F e l s z ó l a l á s
A Kárpát-Medencei Magyar Képviselők Fórumának
2013. február 15-i, budapesti ülésén
Rövid leszek, mivel amit elmondanék, az a jelen politikai viszonyok közt kedvezőtlen következmények nélkül nem mondható el.
Ehelyett viszont, a Nemzeti Összetartozás törvénye szellemében, minél teljesebb összefogást és cselekvő együttmunkálkodást kívánok nemzeti közösségeink valamennyi hiteles képviselőjének – a Nemzeti Együttműködés Rendszerének kötelékei között.
Isten legyen velünk!
[Forrás: Tőkés László EP-képviselő sajtóirodája]