Home » Hírek » Románia » Totális hatalmat akar az USL

Totális hatalmat akar az USL

Egész pályás letámadásba kezdett a parlamentben a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) pártszövetség annak érdekében, hogy a befolyása alá vonja az összes fontos intézményt. A kedden kezdődött rendkívüli parlamenti ülésszakon a Demokrata Liberális Párt (PDL) törvényhozói tiltakozásképpen kivonultak az ülésteremből.

Az USL kezdeményezte az ellenzéki, demokrata-liberális párti (PDL) szenátusi és képviselőházi elnök és az állampolgári jogok védelmével megbízott ombudsman felmentését, módosítanák az Alkotmánybíróság működését szabályozó törvényt, és a taláros testület összetételét is megváltoztatnák.

A szenátus élére egyes hírek szerint Crin Antonescu PNL-elnököt neveznék ki, és visszaállítanák a többségi, egyfordulós egyéni választókerületi rendszert, amelyet szerdán semmisített meg az Alkotmánybíróság. Egyes források szerint ezen lépések zöme egy, közös célt szolgál: Traian Băsescu államfő tisztségéből való elmozdításának megkönnyítését.

Az USL tagpártjai, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kedden kezdeményezte Vasile Blaga visszahívását a szenátus, Roberta Anastaséért pedig a képviselőház éléről, arra hivatkozva, hogy a felsőházat a kormánytöbbségnek kell irányítania. Blaga ugyanakkor közölte: ez alkotmányellenes, ezért nem veszi napirendre az ügyet. Az Alkotmánybíróság egy korábbi ítélete értelmében a házelnököket csak az a frakció hívhatja vissza, amely jelölte őket. Relu Fenechiu PNL-képviselő közölte: az USL célja a mielőbbi parlamenti és államfőválasztás kiírása. A kedden kezdődött rendkívüli ülésszakon a PDL képviselői kivonultak az ülésteremből az USL eljárása ellen tiltakozva, asztalukon pedig „Mentsétek meg a Román Televíziót!”. „Mentsétek meg az Alkotmánybíróságot!” és „Mentsétek meg a Romá Kulturális Intézetet!” feliratú zászlócskákat hagytak.

Menesztené az USl az ombudsmant

Az USL az ombudsmani tisztségre is szemet vetett. A rendkívüli parlamenti ülésszakon kezdeményezte  Gheorghe Iancu, az állampolgári jogok védelmével megbízott ombudsman leváltását. Iancut alkotmánysértés vádja miatt menesztenék tisztségéből, mondván: csak az államfőnek kedvező döntéseket hozott. Vasile Blaga, az ellenzéki PDL elnöke leszögezte: ha a parlament megszavazza Iancu menesztését, megtámadják a döntést az Alkotmánybíróságon.

Össztűz az Alkotmánybíróságra

Nem mondott le az Alkotmánybíróság (Ab) elleni bosszúról sem az USL annak nyomán, hogy a taláros testület szerdán a Traian Băsescu államfő és Victor Ponta miniszterelnök között az ország uniós képviseletének jogáról kirobbant vitában előbbinek adott igazat, megállapítva, hogy a kormányfő csak akkor képviselheti az országot, ha az államfő felruházza az erre vonatkozó hatáskörrel. Kiszivárgott információk szerint az USL parlamenti frakcióinak hétfő esti ülésén arról tárgyaltak, hogyan szabadulhatnának meg a „kényelmetlen” alkotmánybíráktól. Két variánsról is tárgyaltak: az egyik szerint hivatali visszaélés miatt indítanának pert, a másik szerint visszahívnák tisztségükből a parlament által kinevezett alkotmánybírákat. Az első variánst arra alapoznák, hogy a taláros testület alkotmányt sértett, amikor olyan értelmezéseket és fogalmakat alkalmazott, amelyek nem szerepelnek az alaptörvényben, ilyen a hatáskör átadása, ráadásul az USL szerint az államfő csak a többi hatalmi ággal együtt számít az ország képviselőjének. A másik verzió alapján egyszerűen visszahívnák a taláros testület azon tagjait, akiket a parlament két háza delegált. Hat ilyen alkotmánybíró van a kilenctagú testületben: Aspazia Cojocaru – 2004-ben nevezte ki a képviselőház, Mircea Ştefan Minea (2010, képviselőház),  Iulia Motoc (2010, szenátus), Ion Predescu (szenátus, 2004), Puskás Bálint (2007, szenátus), valamint Tudorel Toader ( 2007, képviselőház). Mindannyiuk mandátuma kilenc évre szól.

Mint arról beszámoltunk, a szerdai döntés után Titus Corlăţean igazságügyminiszter kirohant Augustin Zegrean, az Ab elnöke ellen, mondván: visszaélést követett el, amikor egy hónappal ezelőtt úgy nyilatkozott, az alkotmány értelmében az államfő képviseli az országot. Hétfőn este éles hangú kirohanást intézett az Ab ellen Crin Antonescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke is. Szerinte ataláros testület jelenlegi összetételében „szégyenletesen” működik, mivel döntései részrehajlóak, és valószínűleg megrendelésre születnek. Szerinte a mostani alkotmánybíróság akadályozza a kormány munkáját, és többek között az államfő és Roberta Anastase képviselőházi elnök elmozdítását is ellehetetleníti.

Jöhet a felfüggesztés?

Megtörténhet, hogy az USL a kedden kezdődött rendkívüli parlamenti időszakban benyújtja a parlamentben a Traian Băsescu tisztségéből való elmozdítására vonatkozó indítványt, sőt szavazásra is sor kerülhet – közölte hétfőn este Crin Antonescu PNL-elnök. Rámutatott ugyanakkor, hogy a felfüggesztésről csak az eljárásjogi feltételek teljesülése esetén lehet szó, és ehhez még az alkotmánybíróság állásfoglalása is szükséges. Băsescu államfő egyébként hajlandó lenne lemondani, az erre vonatkozó feltételeit tartalmazó levelet hétfő este, Ecaterina Andronescu oktatási miniszter beiktatási ceremóniáján adta át Victor Ponta kormányfőnek. A levélben megismétli korábbi álláspontját, miszerint ha az USL támogatja az alkotmány módosítását, és megszavazza a háromszáz fős, egykamarás parlamentre való áttérést, akkor lemond tisztségéről. Ezzel arra reagált, hogy Ponta fölvetette: az előre hozott parlamenti és államfőválasztás érdekében mindketten mondjanak le.

[Forrás: Krónika]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria