Újabb kampányígéretek?
Első ízben nyolc százalékkal bővülnek a közalkalmazotti bérek – erre júniusban kerül sor, a közszférában dolgozók így júliusban kapnak első ízben emelt fizetést. A második, 7,4 százalékos emelés a decemberi bérekre kerül rá, ezt pedig januárban viszik haza a közszolgák – közölte az egyik hírcsatornának nyilatkozva Mariana Câmpeanu újonnan kinevezett munkaügyi miniszter.
Mint részletezte, az előző kormány is hasonlóan járt el, amikor ugyan decembertől emelte a béreket, az ehhez szükséges összegeket már az idei költségvetésből irányozták elő. „A 25 százalékos bércsökkentésre olyan körülmények között került sor, hogy megvontak más juttatásokat is, így a fizetések tulajdonképpen 40 százalékkal lettek alacsonyabbak. Eközben az új bértörvénynek meg kellett volna szüntetnie a hatalmas eltéréseket a legkisebb és legnagyobb bérek között, azonban – bár ezért kétszer is felelősséget vállalt a kormány – a jogszabály majdnem teljes mértékben alkalmatlan a gyakorlatba ültetésre” – vélekedett a szaktárcavezető.
A bérek növekedési üteméről hasonlóképpen nyilatkozott egy másik tévéadónak adott interjújában Florin Georgescu pénzügyminiszter is, igaz, ő már a második, decemberi lépésben 7,5 százalékos emelésről beszélt. A tárcavezető közölte, a készülő sürgősségi kormányrendeletben arról rendelkeznek majd, hogy összesen 16 százalékkal nőnek a bérek, 8 százalékkal júniustól, míg 7,5 százalékkal decembertől.
A nyugdíjasoknak is várniuk kell
Májusban még nem számíthatnak emelt nyugdíjakra azok az idős személyek sem, akiknek a 740 lejes juttatásuk után jogtalanul visszatartotta az állam a társadalombiztosítási hozzájárulást. Mariana Câmpeanu ugyanakkor arról is beszélt, hogy azoknak a nyugdíjasoknak – akiktől szintén levonták ezeket az összegeket, ám időközben elhunytak – a hozzátartozói nem fogják visszakapni a pénzeket. „Ezt el kell mondanom akkor is, ha ez rosszat tesz a megítélésemnek. Ilyen ugyanis a romániai nyugdíjrendszer, ilyen máshol is, ahol ez a generációk közötti támogatási rendszer működik: a nyugdíj és az ezzel járó jogok csak addig járnak, amíg életben vagy” – érvelt a munkaügyi miniszter.
Progresszív adózás?
Az alacsony jövedelműek ugyanakkor az újonnan beiktatott Ponta-kormány ígéretei szerint jövőre több pénzt vihetnek haza. Mariana Câmpeanu elmondása szerint ugyanis azt tervezik, hogy megtartják 2013-ban is az 16 százalékos egységes adókulcsot, azonban az 1600 lejnél kevesebbet keresőknek ennél kevesebb jövedelemadót kell majd fizetniük. A miniszter szerda este arról beszélt, hogy első lépésként 800 lejre emelik a minimálbért, ez után a fizetés után pedig az adó csak 8 százalékos lesz. Aki 800 és 1600 lej között keres jövőre, attól 12 százalékot tartanak majd viszsza, 1600 lej felett pedig marad a 16 százalékos adókulcs. Ez a 16 százalék lesz a legmagasabb adó egyébként a kormány képviselője szerint, s továbbra is az egységes adókulcs nevet fogja viselni, mivel a profitadó és más hasonló adónemek szintje is ez marad 2013 után is.
További kedvezmény lehet ugyanakkor a munkavállalók számára a Ponta-kabinet másik beígért lépése, ami szerint 5 százalékra kellene csökkenteni a munkavállalók társadalombiztosítási hozzájárulásának a mértékét.
Egyelőre azonban Florin Georgescu elmondása szerint nem kell adó- vagy illetékmódosításra számítani, távlatilag azonban mintegy tíz adónemet szeretnének eltörölni a létező 113-ból. Azt, hogy idén nem nyúlnak hozzá az adókhoz és illetékekhez, megerősítette egyébként csütörtökön az éppen Brüsszelben tratózkodó Victor Ponta miniszterelnök is.
Nőhet a gyes?
Mariana Câmpeanu azt is tervezi, hogy megvizsgálja, milyen pénzügyi hatással járna, ha a gyermeknevelési segély összegét visszaemelnék a 15 százalékos csökkentés előtti szintre. De azt ígéri, mindent megpróbál megtenni ennek érdekében. „Ez a következő megoldásra váró feladat” – szögezte le. A munkaügyi miniszter azonban azt is elmondta, hogy a gyes értékének felemelése a kismama korábbi átlagbérének a 85 százalékára, leghamarabb 2013-ban történhet meg.
Megkegyelmeznek az adósoknak
Úgy tűnik, megkegyelmezne az új kormány mindazoknak, akik nem fizették be a helyi adókat és illetéket. Mint ismeretes, az előző kabinet azzal a szigorítással rukkolt elő, hogy nem járnak a különböző szociális juttatások azoknak, akik tartoznak a lakóhelyük önkormányzatának. A mostani munkaügyi miniszter azonban azt tervezi, hogy megszab egy befizetési határidőt, ezalatt a tulajdonképpeni türelmi idő alatt pedig folyósítanák a segélyeket. Azt hogy pontosan milyen hosszú lesz ez az időszak, egyelőre nem tudta megmondani. „Nem tudom... Hat hónap... Még konzultálok ebben a témában” – fogalmazott.
[Forrás: Krónika]