Home » Hírek » Románia » Újabb RMDSZ-képviselő támadja az Alkotmánybíróságon az ANI-törvényt

Újabb RMDSZ-képviselő támadja az Alkotmánybíróságon az ANI-törvényt

2012. 3. 8.
Megosztás:

Az Alkotmánybíróságon támadja meg az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) működését szabályozó törvényt Pető Csilla Bihar megyei RMDSZ képviselő. Korábban Máté András Levente nyújtott be alkotmányossági kifogást a jogszabály ellen. Az ANI korábban mindkét politikus esetében vizsgálatot indított: Pető a lányát, Máté pedig a feleségét alkalmazta képviselői irodájában. Pető Csilla a Nagyváradi Táblabírósághoz nyújtott be alkotmányossági kifogást, és kéri, hogy az Alkotmánybíróság semmisítse meg az ANI-törvény több cikkelyét. Az RMDSZ-képviselő arra hivatkozik kérésében, hogy a 2010-ben elfogadott új jogszabály átveszi a 2007-es ANI-törvény alapvető paragrafusait, amelyeket az Alkotmánybíróság korábban az alaptörvénybe ütközőnek talált.

A magas rangú tisztségviselők vagyonosodását vizsgáló intézmény 2010 novemberében indított vizsgálatai során kiderült, hogy Pető Csilla-Mária Bihar megyei RMDSZ-képviselő 2009 februártól lányát, Pető Dalma Csillát alkalmazta képviselői irodájában, aki munkájáért 34 333 lejt kapott.

Pető korábban kijelentette: esetében tévedett az ANI, mivel az intézmény jelentése nem törvényes. „Semmiféle törvény nem mondja ki, hogy tilos képviselői irodavezetőként rokont alkalmazni” – nyilatkozta 2011 novemberében a képviselő. Hozzátette: mandátuma elején érdeklődött a kérdésben a képviselőház illetékeseinél, akik válaszul azt mondták, nem törvénytelen, ha lányát alkalmazza. Pető Csilla szerint politikai tevékenységről van szó, és mivel megbízható emberre volt szüksége, a lányát alkalmasnak találta az irodavezetői feladatra.

Hasonlóan járt el tavaly novemberben Máté András Levente Kolozs megyei RMDSZ-képviselő is, aki Kolozsvári Táblabírósághoz nyújtotta be alkotmányossági kifogásait. Az ANI 2011 szeptember 21-én közölte, hogy Máté András az érdekkonfliktusokat szabályozó törvények előírásainak mellőzésével alkalmazta képviselői irodájában feleségét, aki 2010 márciusa és 2011 januárja között dolgozott férje irodájában. A képviselő már ekkor jelezte: szerinte az ANI tévesen értelmezte a törvényt, a döntést pedig megfellebbezte a Táblabíróságon.

Az ANI 2011 novemberében tett feljelentést hat parlamenti képviselő – köztük az RMDSZ-es Pető Csilla és Pál Árpád – ellen. A feddhetetlenségi ügynökség gyanúja szerint a hat képviselő megszegte a 2003/161-es törvényt, amely a köztisztséggyakorlás és az üzleti tevékenység átláthatóságáról, a korrupció megelőzéséről szól.

Az intézmény 2011 szeptemberében előbb öt parlamenti képviselő – köztük az RMDSZ-es Máté András Levente –, majd két másik honatya – köztük az RMDSZ-es Kerekes Károly – ellen kért ügyészségi vizsgálatot, mivel mindannyian rokonaikat alkalmazták a képviselői irodájukban.

Február közepén Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter kijelentette: meglepetéssel értesült arról, hogy Máté András Levente és Márton Árpád RMDSZ-képviselők módosító indítványai – amelyeket az új Büntető törvénykönyv tervezetének a képviselőház jogi bizottságában folyó vitája során nyújtottak be – lehetővé tennék, hogy a köztisztségviselőket ne lehessen felelősségre vonni érdekeltségeik ütközése miatt.

[Forrás: Krónika]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria