Vegyes rendszerben szavazhatunk a parlamenti választásokon
Vegyes választási rendszerben szavazhatnak majd a polgárok az őszi parlamenti választásokon – erről döntött szerdai ülésén a választási törvény módosításával foglalkozó parlamenti bizottság. Ez azt jelenti, hogy a képviselői és a szenátori mandátumok feléről egyéni kerületes rendszerben döntenek, a másik feléről pedig listák alapján. A konkrétumokat az Állandó Választási Hatóságnak kell kidolgoznia.
Sulfina Barbu, a parlamenti bizottság demokrata-liberális párti (PDL) elnöke az ülést követően elmondta: a döntést konszenzussal, 13 támogató voks mellett fogadta el a testület. Mint elmondta, a bizottság elé beterjesztettek egy olyan javaslatot is, amely a választókerületek többségében egyéni rendszerben megszervezett választásokat irányzott volna elő, ezt azonban elvetették. Ilie Sârbu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátusi frakciójának vezetője kifejtette: a most elfogadott választási rendszer a német vegyes rendszerhez hasonlatos.
Sulfina Barbu mindemellett kifejtette: álláspontja szerint a most elfogadott rendszer az első lépés a tiszta, többségi egyébi választókerületes rendszer felé. Hozzátette, a választási hatóság és a belügyi tárca jövő héten mutatja be a törvénytervezetet, amelyet aztán a pártok kielemeznek.
„Ha megegyeznek, és sikerül konszenzusra jutnunk, akkor április végéig el is fogadhatjuk az új választási törvényt” – mondta. Azt is elárulta, hogy az RMDSZ és az Országos Szövetség Románia Fejlődéséért (UNPR) párt és a kisebbségi frakció nem értett egyet a tiszta egyéni választókerületes rendszer bevezetésével, amelyet a PDL és az USL szorgalmazott, ezért kellett ezt a lehetőséget elvetni. Ezért a mostani rendszer kompromisszum a felek között. Hozzátette, elvben mindegyik parlamenti párt egyetért az 5 százalékos parlamenti küszöb megtartásával, azonban erről jövő héten még egyeztetnek. Arról, hogy hány tagú lesz az új parlament és hány választókerület lesz, jövő héten döntenek, de várhatóan csökkenteni fogják a honatyák számát.
Mint ismeretes, az egyéni választókerületes rendszerben a kerületet a legtöbb voksot – vagy más rendszerben a szavazatok fele plusz egyet – megkapó jelölt a győztes. Listás választáson a pártok a jelöltek névsorát tartalmazó listákat állítanak, amelyekről a rájuk leadott szavazatok arányában jutnak a képviselők. Romániában a legutóbbi, 2008-as parlamenti választások előtt módosították a választási törvényt. Akkor vezették be az egyéni választókerületeket az addigi tisztán listás rendszer helyett.
A négy évvel ezelőtt alkalmazott romániai rendszer ugyanakkor furcsa hibrid, mivel csak az nyeri meg biztosan az egyéni választókerületi mandátumot, aki a leadott voksok felét plusz egy szavazatot megszerzi. A többi mandátum sorsáról bonyolult szisztéma alapján döntenek, így olyan is előfordult, hogy valaki hiába kapott tízezernél is több szavazatot, és végzett első helyen a kerületében, mivel nem érte el a leadott szavazatok felét, nem jutott mandátumhoz, míg egy másik jelölt néhány tucatnyi szavazattal is képviselő lett.
[Forrás: Krónika]