Home » Hírek » Románia » Vita az abortusztörvényről: a civilek szerint jogsértő az előzetes konzultáció

Vita az abortusztörvényről: a civilek szerint jogsértő az előzetes konzultáció

2012. 4. 23.
Megosztás:

Megoszlanak a vélemények a terhességmegszakítások visszaszorítását célzó törvénytervezet kapcsán: miközben van, aki szerint célravezető lehet, hogy az abortuszra jelentkező nőnek a beavatkozást megelőzően egy pszichológussal is konzultálnia kellene, mások úgy látják, nem esne a terhességmegszakítások száma, a konzultáció pedig olyan beavatkozás lenne a nő életébe, amit nem szabad megengedni. A javaslatot két demokrata-liberális párti képviselő, Sulfina Barbu és Marius Dugulescu terjesztette be a törvényhozók elé, akik közül 51 képviselő és szenátor máris támogatja a tervezetet.

Az ötletgazdák elképzelése szerint a pszichológusnak egyebek mellett képeken vagy filmen meg kell mutatnia, hogyan zajlik egy abortusz, s meg kell nézniük a nő méhében már megfogant embrióról készült felvételt is.

A konzultációt követően a nőnek öt napig kellene várakoznia és gondolkodnia, hogy valóban meg akarja-e tenni ezt a lépést, s ezt követően a pszichológus állíthatná ki azt az igazolást, amely nélkül nem kerülhetne sor a terhességmegszakításra. A törvénytervezetben ugyanakkor az a kitétel is szerepel, amely szerint a terhességmegszakításra vonatkozó döntés kizárólag a nőt illeti meg.

A tervezet kidolgozói az elmúlt ötven év során Romániában elvégzett abortuszok magas számával indokolták a szigorítás szükségességét. A statisztikákból ugyanis arra derül fény, hogy 1958 és 2008 között az ország területén 22 178 906 terhességmegszakításra került sor. Bár a kommunista rezsim tiltotta az abortuszt, ezeket mégis elvégezték, s ráadásul nagy számban, ugyanis az Evenimentul Zilei napilap által idézett adatok szerint a terhességmegszakítások aránya 1990 után csökkenésnek indult, azonban még mindig igen magas – minden száz terhességre 32 abortusz jut.

Erőteljes ellenszegülés

Alighogy bejelentették a törvénytervezetet, máris sokan szembementek a kezdeményezéssel. Több mint húsz civil szervezet azzal fordult a jogszabály kezdeményezőihez, hogy vonják vissza a tervezetet, ezzel párhuzamosan pedig arra szólították fel a hatóságokat, hogy mielőbb fogadják el a 2012–2015 időszakra vonatkozó, az egészséges nemi életről szóló stratégiát. A civilek úgy fogalmaztak, ha a kezdeményezők nem vonják vissza a tervezetet, akkor arra kérik a parlamentet, illetve a kormányt, hogy utasítsa el a kezdeményezést.

Ellenzi a projektet Smaranda Enache, a Pro Europa Liga társelnöke is, aki szerint egyenesen alkotmányba ütköző a javaslat, mivel sérti a nők jogait. Ezért az emberjogi aktivista is arra kérte fel az egészségügyi minisztériumot, hogy negatívan bírálja el a jogszabálytervezetet.

"Pszichés erőszak"

Nemtetszésének adott hangot a tervezet kapcsán a Krónika megkeresésére dr. Zsigmond István kolozsvári szülész-nőgyógyász is, aki azt mondja, nagyon kis mértékben, becslése szerint mindössze 5–10 százalékkal szorítaná vissza a terhességmegszakítások számát, ha a törvénytervezet hatályba lépne. A szakember szerint elsősorban a filmek, illetve képek segítségével történő illusztrálás, valamint a már megfogant embrióról készült felvétel teljes mértékben indokolatlan.

„Ezzel tulajdonképpen pszichésen megerőszakolják a nőket, akik számára az abortusz amúgy is sokkoló élmény, így nincs szükségük arra, hogy saját embriójukat lássák. Persze olyan esetek is előfordulnak, amikor a terhességmegszakítást megelőző módszerként használják, ez egyáltalán nem helyes, de az is előfordulhat, hogy az illető nő külső körülmények miatt kénytelen az abortusz mellett dönteni” – fejtette ki a nőgyógyász.

Hozzátette, minden nőnek lehetőséget kell kapnia arra, hogy érthetően elmagyarázzák neki, miről szól az eljárás, illetve milyen más lehetőségei vannak, a gondolkodási időhöz azonban elegendő lenne két nap is, Magyarországon például erre három napot biztosítanak. Zsigmond István ugyanakkor azt mondja, a megelőzés népszerűsítésére kellene inkább nagyobb hangsúlyt fektetni, a különböző fogamzásgátló módszerekkel kapcsolatban ugyanis még mindig nagyon sok tévhit él a lakosság körében.

Segítség vagy manipuláció?

Elképzelhető, hogy a törvénytervezet eléri célját – vélekedett  ezzel szemben lapunknak Kacsó Ágnes kolozsvári pszichológus. Mint mondta, önmagában jónak tartja az elképzelést, a legfontosabb kérdés szerinte azonban mindenképpen az, hogy az illetékesek ezzel valóban segíteni kívánnak a nőknek, vagy inkább manipulálni szeretnék az érintetteket pszichológiai módszerekkel.

„A terhességmegszakításról hozott döntést a nők többsége krízishelyzetben hozza meg, így mindenképpen szükséges, hogy szakemberektől kapjanak segítséget, akik képesek rendszerezni a dolgokat. Emiatt mindenképpen hatékonynak tartom a tanácsadást, valamint a gondolkodási időt, a képekkel és filmekkel azonban már nem enynyire egyértelmű a helyzet. Az ilyen felvételekben mindig van egy kis erőszak, amelyre nem biztos, hogy szükség van, gondoljunk csak bele, hogy más műtétek előtt sem szembesítik a beteget azzal, ami a későbbiekben történni fog” – magyarázta a szakember.

Hozzátette, egészen biztosan lennének olyan nők, akik mérlegelve a lehetséges alternatívákat és következményeket, meggondolnák magukat a tervezett terhességmegszakítással kapcsolatban. Kacsó Ágnes ugyanakkor hangsúlyozta, jelenleg nincs olyan szakember, aki az abortuszt megelőzően tanácsot adhatna az érintettnek, a terhességmegszakítás meglehetősen személytelen és megalázó eljárás.

A pszichológus emellett arra is rámutatott, hogy a különböző felmérések szerint európai uniós viszonylatban Romániában az egyik legmagasabb a serdülőkori terhességek és abortuszok száma. „Megdöbbentően kevés fiatalhoz jut el tényszerű és hatékony információ a védekezési módszerekről, párkapcsolatról, szexualitásról – sem a családokban, sem az iskolákban nem beszélünk erről megfelelő módon, illetve megfelelő mértékben. Emiatt úgy gondolom, hogy a hatóságoknak inkább a megelőzéssel kapcsolatban kellene tevékenykedniük, hatékony programok kidolgozására kellene hangsúlyt fektetniük” – fogalmazott a szakember.

[Forrás: Krónika]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria